Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Uroczystość Objawienia Pańskiego

Treść

Kościół na całym świecie obchodzi dziś Uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Święto Trzech Króli. Kacper, Melchior i Baltazar udali się w długą podróż do Betlejem, aby pokłonić się Nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus. W ofierze złożyli Mu mirrę, kadzidło i złoto.

Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Chrystusowi, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. To jedno z najstarszych świąt w Kościele.

Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do pierwszych, które uświęcił Kościół. Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w.

Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się dziś kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery C+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: Christus mansionem benedicat – Niech Chrystus błogosławi temu domowi.

Król Jan Kazimierz miał zwyczaj, że w uroczystość Objawienia Pańskiego składał na ołtarzu jako ofiarę wszystkie monety bite w roku ubiegłym. Święconym złotem dotykano całej szyi, by uchronić ją od choroby. Kadzidłem okadzano domy i nawet obory, a w nich chore zwierzęta. Przy każdym kościele stały od świtu stragany, na których sprzedawano kadzidło i kredę. Kadzidłem wierni okadzali swoje mieszkania. Zwyczaj okadzania ołtarzy spotykamy u wielu narodów starożytnych, także wśród Żydów (Wj 30, 1. 7-9; Łk 1).

Dziś w Uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami polskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli.

brewiarz.pl/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 06 stycznia 2016

Autor: mj