Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych trafi do sejmowych komisji

Treść

Sejmowe komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zajmą się projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych – zdecydował wczoraj Sejm.

Wczoraj odbyło się pierwsze czytanie projektu. Propozycje autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości zakładają dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych. Pieniądze na ten cel Fundusz ma uzyskać z nowej opłaty paliwowej w wysokości ok. 20 groszy netto za litr.

Poseł Zbigniew Dolata z PiS przekonywał, że wprowadzenie opłaty jest konieczne, aby poprawić stan dróg samorządowych, a tym samym bezpieczeństwa podróżujących nimi osób. Zaznaczył, że nowa ustawa pozwoli na wybudowanie i remont 6 tys. km tras rocznie i nie musi oznaczać podwyżki cen paliwa. 90 proc. stanowią drogi gminne i powiatowe.

– Ja mogę tutaj przytoczyć najnowszy komunikat PKN Orlen. „Dynamika zmian cen paliw na stacjach jest przede wszystkim pochodną czynników makroekonomicznych. Wprowadzenie opłaty paliwowej nie musi oznaczać wzrostu cen paliw dla klientów stacji. Inicjatywy zmierzające do poprawy infrastruktury drogowej, której kondycja ma wpływ zarówno na krajowy rynek paliwowy, jak i – w szerokiej perspektywie – na rozwój gospodarczy kraju, oceniamy pozytywnie” – powiedział Zbigniew Dolata.

Rozwiązania są krytykowane przez partie opozycyjne. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powiedział, że rząd nie ocenia negatywnie projektu, ale przygotowuje swoje stanowisko w tej sprawie. Przypomniał, że rozwiązania mają swoich zwolenników.

– Jeżeli mówicie państwo o tym, że ten projekt nikomu nie będzie przydatny, to polecam lekturę Związku Gmin i Powiatów RP – wystąpienie o fundusze na modernizację dróg samorządowych – stanowisko 20. Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich. Ogólnopolska Izba Drogownictwa popiera ten projekt. Jeden z waszych kolegów – poseł – jest członkiem Ogólnopolskiej Izby Drogownictwa. Oni popierają ten projekt – podkreślił Andrzej Adamczyk, zwracając się do opozycji.

Z szacunków projektodawców wynika, że stawka opłaty drogowej zapewni wpływy w wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa kwoty zostanie przeznaczona na Fundusz Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów zasili Krajowy Fundusz Drogowy.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl, 13 lipca 2017

Autor: mj

Tagi: Ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych trafi do sejmowych komisji