W Parlamencie Europejskim debata o Polsce
Treść
W Parlamencie Europejskim odbędzie się dziś debata poświęcona sytuacji w Polsce. Kraj reprezentować będzie premier Beata Szydło.
Transmisja z debaty – TV Trwam [godz. 16.00]
Debatę poświęconą sytuacji praworządności i ograniczeń wolności prasy w Polsce poprzedzą oświadczenia Rady UE i Komisji Europejskiej. Zaraz po nich głos zabierze premier Beata Szydło, która wczoraj wyleciała do Strasburga.
Przed debatą szefowa polskiego rządu będzie rozmawiać z Martinem Schulzem, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Na zaproszenie premier dojdzie także do jej spotkania ze wszystkimi polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego.
„Tu chodzi o ujarzmienie Polski i krajów Europy Środkowej” – mówił europoseł Marek Jurek, przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej, gość poniedziałkowej audycji „Aktualności Dnia”.
Europoseł podkreślił, że mówienie o praworządności w naszym kraju na forum Parlamentu Europejskiego nie wynika z realnego oburzenia.
– Jest takie przekonanie, że jeśli uciszą Polskę, uciszą całą Europę Środkową, bo Węgry będą traktowane jako przypadek szczególny i izolowany. Bardzo dobrze, że na jutrzejszej debacie będzie osobiście pani premier – zaznaczył.
Jak dodał, ważne jest, aby wyjaśnić na forum PE, że spór polityczny w Polsce rozgrywa się między tymi, którzy pogodzili się z następstwami komunizmu i zaczęli czerpać z niego profity, a tymi, którzy chcą budować silne państwo dobra wspólnego.
– Bardzo ważne jest to, żebyśmy mieli świadomość, że po tych atakach pójdą inne. (…) Pamiętajmy, Węgry są atakowane o to, że odbudowują swój kraj na fundamentach cywilizacji chrześcijańskiej, praw rodziny, że uświadomili sobie, że musi dokonać się bardzo głęboka zmiana. Bardzo ważne jest, aby u nas ta energia zmian nie wypaliła się tylko w walkach o prestiż, o władzę, o dominację, bo najważniejsze nas czeka – mówił przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej.
W jego ocenie Unia Europejska musi uświadomić sobie, że Polska opowiada się za niepodległością, suwerennością i tradycją narodową, cywilizacją chrześcijańską, prawem do życia, prawami rodziny i ma krytyczny pogląd na temat tego, co dzieje się w inny krajach Europy.
– Jeżeli mamy budować wspólnotę losu, jeżeli mamy być jej wierni, to chociaż dzieli nas teraźniejszość i zasady, łączy nas przeszłość – jak mówił św. Jan Paweł II – podkreślił.
Zauważył, że przyszłość powinna polegać na wzajemnym szacunku i Polska takiego szacunku żąda. Dodał, że wspieranie ataków na Polskę w Europie przez część opozycji prowadzi do jej izolacji. „Polacy zareagują większym poparciem dla zmian w Polsce, jeżeli te ataki będą kontynuowane” – akcentował.
– One pod wieloma względami są pozbawione nie tylko sprawiedliwości, ale nawet racjonalności politycznej. (…) Ujarzmiając polską opinię publiczną, przygotowuje się zupełne podporządkowanie Polski. Jestem głęboko przekonany, że Polacy się na to nie zgodzą – mówił eurodeputowany.
Przed wylotem do Strasburga premier Beata Szydło zapowiedziała, że Europa ma dużo więcej problemów np. kryzys migracyjny. „Polska chce pomóc w ich rozwiązaniu. Nie ma powodu, by zajmować się sprawami Polski” – wskazała.
Całość rozmowy z europosłem Markiem Jurkiem, gościem poniedziałkowej audycji „Aktualności Dnia” można odsłuchać [tutaj].
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 19 stycznia 2016
Autor: mj