Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W Polsce brakuje lekarzy specjalistów

Treść

W Polsce brakuje lekarzy specjalistów – alarmuje Rzecznik Praw Pacjenta. W piśmie skierowanym do ministra zdrowia pyta o planowane działania w tym zakresie.

Krystyna Kozłowska wskazuje, że brakuje specjalistów w zakresie: m.in. pediatrii, chirurgii ogólnej, diabetologii genetyki klinicznej, geriatrii i kardiologii dziecięcej. Według Rzecznika Praw Pacjenta należy wprowadzić m.in. zapis, aby lekarze po zakończeniu rezydentury byli zobowiązani do pracy w Polsce przez określony czas.

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, przypomina, że to zaniedbania m.in. byłego ministra zdrowia, Bartosza Arłukowicza doprowadziły do tego, że obecnie brakuje w Polsce lekarzy specjalistów.

To przede wszystkim zaskutkowało olbrzymią emigracją lekarską. W tym roku zaświadczenia unijne pobrało już blisko tysiąc lekarzy, a do końca roku na pewno ta liczba się zwiększy. To jest liczba olbrzymia gdyż rocznie absolwentów w Polsce mamy ok. 2,5 tys. Z kolei mamy nadwyżkę lekarzy stomatologów, i tutaj można spokojnie zredukować ilość przyjmowanych chętnych do zdobycia tego zawodu, po to, żeby zbilansować fundusze przewidziane na bardzo drogie kształcenie lekarza – zaznacza dr Maciej Hamankiewicz.

Konstanty Radziwiłł, obecny minister zdrowia zwrócił już uwagę na problem deficytu lekarzy specjalistów. Minister zdrowia przedstawiając główne zadania zapowiedział przywrócenie podyplomowego stażu lekarskiego oraz zwiększenie liczby miejsc na studiach w języku polskim. Zapowiedział też, że każdy lekarz po stażu będzie miał zagwarantowane miejsce na rezydenturze.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 16 grudnia 2015

Autor: mj