W Sejmie o polskiej prezydencji
Treść
Podczas rozpoczynającego się jutro kolejnego posiedzenia Sejmu posłowie będą debatować nad informacją ministra spraw zagranicznych w sprawie polskich priorytetów naszego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Sejm zajmie się również m.in. projektem w sprawie ograniczenia dotacji dla partii politycznych oraz informacją rządu o aktualnej sytuacji i perspektywach polskiej energetyki.
Od debaty nad priorytetami polskiej prezydencji i programu naszego przewodnictwa w Unii Europejskiej Sejm ma zacząć jutrzejsze posiedzenie. Wstępne priorytety naszego półrocznego przewodnictwa, które rozpocznie się w połowie przyszłego roku, rząd przyjął pod koniec lipca. Zaliczono do nich m.in. negocjacje w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020 oraz stosunki ze Wschodem w ramach Partnerstwa Wschodniego. W ubiegłym tygodniu wiceminister spraw zagranicznych Mikołaj Dowgielewicz zapewniał posłów, że sprawy organizacyjne związane z objęciem przez Polskę przewodnictwa, np. przygotowanie miejsc konferencyjnych, przebiega zgodnie z planem.
Na bieżące posiedzenie zaplanowano również prace nad ustawą o rezygnacji z finansowania z budżetu państwa waloryzacji subwencji dla partii politycznych i obniżeniu subwencji na działalność partii, które wypłacane byłyby w latach, kiedy wybory parlamentarne nie są przeprowadzane. Platforma Obywatelska zaproponowała poprawkę do projektu, aby w latach 2012-2013 w ogóle zrezygnować z wypłaty partiom subwencji. Klub Polska Jest Najważniejsza ogłosił natomiast, iż popiera inicjatywę zawieszenia dopłat i chciałby, aby zastosowano to już od przyszłego roku. Pozostałe kluby do obcięcia pieniędzy dla partii się nie kwapią. Szef SLD Grzegorz Napieralski stwierdził wczoraj, że sprawa finansowania partii politycznych to jedynie hasło wyborcze Platformy Obywatelskiej i wezwał premiera Donalda Tuska, aby najpierw rozliczył się z ostatniej kampanii wyborczej. Podczas kampanii samorządowej pełniący funkcje w rządzie czy Sejmie wysocy rangą politycy PO, wyjeżdżając na wiece wyborcze swoich kandydatów, wykorzystywali transport przysługujący im z urzędu, a nie finansowali go z partyjnej kasy.
Na posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się również m.in. projektem ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa.
Projekt zakłada m.in. obciążanie urzędników (przynajmniej w ograniczonym zakresie) materialnymi skutkami tych ich działań niezgodnych z prawem.
Przedmiotem debaty będzie również poselski projekt Kodeks Wyborczy. Miałby on zebrać w jednej ustawie rozproszone teraz przepisy regulujące przeprowadzanie wyborów do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego, wybory prezydenta RP oraz samorządowe. W kodeksie znalazłyby się także zasady funkcjonowania organów wyborczych.
Odbędzie się również pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o powrocie do Rzeczypospolitej Polskiej osób pochodzenia polskiego deportowanych i zesłanych przez władze Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Projekt będzie uzasadniał przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Jakub Płażyński - syn zmarłego w katastrofie smoleńskiej byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego zaangażowanego w tworzenie ustawy repatriacyjnej.
Artur Kowalski
Nasz Dziennik 2010-11-30
Autor: jc