Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W Sejmie odbędzie się sympozjum nt. duchownych walczących o wolność Polski w XX w.

Treść

W sobotę w Sali Kolumnowej Sejmu RP będzie miało miejsce sympozjum pt.: „Duchowieństwo w walce o wolność i suwerenność Polski w XX wieku”. Inicjatywa wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły TV Trwam i Radio Maryja.

Konferencję o godz. 9.00 rozpocznie Msza św. sprawowana w kaplicy Sejmu RP. Po Eucharystii nastąpi oficjalne rozpoczęcie sympozjum.

Wśród prelegentów znajdują się m.in. prof. dr hab. Mieczysław Ryba, prof. dr hab. Jan Żaryn oraz dr Robert Derewenda, który w rozmowie z portalem Radia Maryja wskazał, jakie tematy będą poruszali prelegenci.

– Będziemy mówić o wkładzie polskiego duchowieństwa nie tylko w odzyskanie niepodległości RP, ale ogólnie w utrzymaniu ducha wewnętrznego narodu polskiego na przełomie XIX i XX w., ale również w samym XX w. Wiemy o tym, że XX w. to dla Polski historia martyrologii, a duchowieństwo stało razem z narodem. To jest niezwykle istotne. Ten aspekt chcemy podkreślić, aby ukazać rolę duchowieństwa w odbudowie Rzeczypospolitej, w walce o odzyskanie niepodległości, utrzymaniu wolności w narodzie, jak też w walce o suwerenność wewnętrzną człowieka w czasach „Solidarności” w PRL – powiedział dr Robert Derewenda.

Duchowieństwo jest dziś doceniane, jeśli chodzi o wkład w odzyskanie niepodległości, choć na co dzień można tego nie dostrzec – dodał historyk.

Najlepszym docenieniem jest to, że Polacy zasadniczo chodzą do kościoła, że traktują Kościół jako grupę, jako instytucję, jako wspólnotę, która rzeczywiście stała razem z narodem i która walczyła o wolność. W Polsce mamy zupełnie inny obraz Kościoła niż na Zachodzie, bowiem w Polsce Kościół zawsze stał z narodem; z narodem, który był ciemiężony i prześladowany albo przez innych albo przez systemy totalitarne. Zatem myślę, że Kościół jest doceniany, choć na pewno tego docenienia nie widzimy na co dzień. Jeśli jednak idziemy do Kościoła, to widzimy, że ludzie w naturalny sposób szukają tam wolności – nawet dzisiaj – zaznaczył dr Robert Derewenda.

Po zakończeniu sympozjum będzie istniała możliwość zwiedzania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Organizatorami wydarzenia są: Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Ruch Światło-Życie oraz Instytut im. ks. Franciszka Blachnickiego.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 22 listopada 2018

Autor: mj

Tagi: Sejm sympozjum