W Sejmie odbyło się sympozjum pt. "Duchowieństwo w walce o wolność i suwerenność Polski w XX wieku"
Treść
Historia narodu polskiego ściśle związana jest z historią osób duchownych – mówił w Sejmie ks. bp Piotr Turzyński. Sympozjum „Duchowieństwo w walce o wolność i suwerenność Polski w XX wieku” wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
XX w. zapisał się w historii Polski wieloma dramatycznymi wydarzeniami. I i II wojna światowa, niemiecka i sowiecka okupacja budziły w narodzie chęć walki o niepodległość; walki, która nie byłaby możliwa bez Kościoła – mówił rozpoczynając sympozjum ksiądz doktor Piotr Kulbacki, przewodniczący Rady Instytutu im. ks. F. Blachnickiego.
– Każda działalność ewangelizacyjna Kościoła, o której tutaj będzie mowa, będziemy słyszeć o sylwetkach, zaangażowaniu wielu kapłanów, to ona tak naprawdę czyni nas wolnymi, czyni nas niepodległymi, niepodległą wspólnotą narodu – wskazał ks. Kulbacki.
Do niepodległości naszego kraju przyczynili się kapłani, którzy w najtrudniejszych chwilach narodu rozbudzali motywację do walki – podkreślił biskup pomocniczy diecezji radomskiej Piotr Turzyński.
– Księża na parafiach mówili: „Idziemy do wojska, trzeba iść do wojska, trzeba stanąć, trzeba walczyć” – bronili ojczyzny – zaznaczył ks. bp Turzyński.
Wielu kapłanów poległo w czasie walk, m.in ks. Ignacy Skorupka, który poległ w Bitwie pod Ossowem. Więcej o postaci ks. Ignacego Skorupki, bohaterze RP, można przeczytać [tutaj].
Prelegenci przypomnieli sylwetki m.in. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności” zamordowanego przez SB, prymasa Polski Augusta Hlonda, który wspierał Polaków w czasie dwóch wojen światowych czy św. Jana Pawła II, walczącego z komunizmem.
Często swoje życie za ojczyznę oddawali kapłani zapomniani przez historię – dodał poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Melak.
– Dziesiątków i setek tych kapłanów, którzy zostali skazani na karę śmierci za udział w podziemiu antykomunistycznym, którzy podtrzymywali ducha i świadomość najniższych warstw społecznych – powiedział Andrzej Melak.
Dla niepodległości Polski zasłużył się św. Maksymilian Kolbe, wydając „Rycerza Niepokalanej” – zaznaczył senator PiS prof. Jan Żaryn.
– Ojciec Maksymilian Kolbe wydawał z Niepokalanowa prasę, która w jednym nakładzie sięgała miliona egzemplarzy. To jest dla nas suma niewyobrażalna – podkreślił prof. Żaryn.
Sympozjum zorganizowane zostało w dobie ataków na polskie duchowieństwo – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus. Trzeba przeciwdziałać negatywnym obrazom pokazywanym w środkach masowego przekazu.
– Trzeba pokazywać te dobre wzorce, te dobre postaci z historii, te dobre działania, czyny duchowieństwa po to, aby przeciwstawić się temu złu, które w tej chwili jest, tym atakom – zwrócił uwagę Robert Telus.
Jak zaznaczył profesor Mieczysław Ryba, obecnie także istnieje potrzeba walki o polską niepodległość.
– Dzisiaj się tak mniej więcej mówi, że neomarksizm, który idzie z Zachodu, da się usytuować obok katolicyzmu i będzie cudownie i pokojowo. Będzie cudownie? Polski nie będzie, narodu nie będzie – podkreślił historyk.
Prelegenci przypomnieli, że na mocy ustawy Sejm uchwalił Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Zaproponowana data 19 października to dzień męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 24 listopada 2018
Autor: mj