W Szepietówce powstaje polska szkoła
Treść
Związek Polaków na Ukrainie wspólnie ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" przygotowują się do utworzenia szkoły polskiej w Szepietówce. Będzie to szósta tego typu placówka na Ukrainie i druga po Gródku Podolskim na dawnej tzw. zabruczańskiej Ukrainie, czyli poza granicą II Rzeczypospolitej. Na potrzeby placówki ZPU ma do dyspozycji budynek i działkę znajdujące się przy głównej ulicy miasta. Co prawda ukraińskie władze miejskie próbowały je odebrać, ale na szczęście bezskutecznie.
"Miejscowe władze miejskie przekazały nam w wieczyste użytkowanie budynek dla potrzeb szkoły znajdujący się przy głównej ulicy miasta, a także działkę, na której stoi. Chcieliśmy w nim utworzyć 12-letnią Szkołę Średnią, przewidzianą na 180 uczniów, mającą po 15 uczniów w klasie" - mówi Walentyna Pasiecznik, prezes ZPU Oddział w Szepietówce, dla portalu Kresy.pl.
Przypuszcza ona, że z inspiracji władz obwodowych postanowiono jednak "naprawić" tę decyzję. Władze Szepietówki zaproponowały mianowicie, by Szepietowski Oddział Związku Polaków na Ukrainie zwrócił wydzierżawiony budynek i działkę, a w zamian przyjął dwuhektarowy teren położony poza miastem. ZPU nie wyraził na to zgody i wówczas wydano formalną decyzję o odebraniu budynku związkowi. Spór trafił do ukraińskiego sądu, który stanął po stronie Polaków i nakazał władzom w Szepietówce podtrzymać pierwotną decyzję, na mocy której budynek w centrum miasta przyznany ZPU na wieczystą dzierżawę jest w jego dyspozycji.
Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości została w nim utworzona polska szkoła. - Ze środowiskiem Polaków w Szepietówce SWP współpracuje od lat. Finansujemy m.in. opłaty związane z dzierżawą tej działki i nieruchomości, która się na niej znajduje - informuje Michał Dworczyk, członek Zarządu Krajowego SWP. Przyznaje jednak, że jest ona w tragicznym stanie i doprowadzenie jej do stanu umożliwiającego lokalizację tam szkoły oznacza bardzo duże przedsięwzięcie. - Dlatego też będąc w kontakcie z lokalnym oddziałem ZPU oraz miejscowymi władzami, przyjęliśmy strategię wybudowania placówki edukacyjnej od podstaw. Oznacza to, że nie chcemy budować szkoły, do której trzeba będzie szukać uczniów. Zamiast tego zamierzamy stworzyć w jednej ze szkół ukraińskich w Szepietówce pion klas polskich. Kiedy już powstanie, będziemy rozmawiać o stworzeniu normalnej szkoły z polskim językiem nauczania, takiej, jaka jest w Mościskach, Strzelczyskach czy we Lwowie - zauważa Dworczyk.
Obecnie w Szepietówce funkcjonują już dwie klasy: I i II z językiem polskim utworzone przy pomocy i współpracy SWP. - Finansowaliśmy, korzystając z pieniędzy Senatu RP, ich wyposażenie oraz zakup pomocy dydaktycznych. Trzeba powiedzieć, że olbrzymi wkład w to przedsięwzięcie miała przede wszystkim Walentyna Pasiecznik oraz rodzice dzieci, którzy własnym sumptem remontowali i podwyższali standard tych klas - zaznacza Dworczyk. ZPU oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" liczą na to, że w tym roku powstanie następna z nich, czyli trzecia z kolei. - Mamy nadzieję, że w ten sposób zostanie utworzony cały pion klas polskich i wtedy będziemy mogli rozmawiać o utworzeniu normalnej szkoły polskiej podobnej do innych tego typu placówek funkcjonujących już na Ukrainie - konkluduje członek Zarządu Krajowego SWP.
Jacek Dytkowski
Nasz Dziennik 2010-02-24
Autor: jc