Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Walka o uniknięcie lockdownu

Treść

Przedsiębiorcy zaapelowali do rządu o odstąpienie od całkowitego zamykania gospodarki. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców także zwrócił się z prośbą do premiera Mateusza Morawieckiego o poparcie i wdrożenie 10 propozycji zmian systemowych dla przedsiębiorców.

Pandemia koronawirusa wpływa nie tylko na sytuacje zdrowotną, ale także na rynek pracy, sytuację finansową i przedsiębiorców. Wprowadzone restrykcje uderzyły m.in. w branżę fitness, gastronomiczną, hotelarską czy meblarską.

Federacja Przedsiębiorców Polskich zaapelowała do rządu o odstąpienie od całkowitego lockdownu. Specjalny apel wręczono  wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi.

– Wyrażamy głęboką nadzieję, że środki ochrony i zwiększanie dyscypliny przełożą się na zmniejszenie zachorowań, a tym samym rząd odstąpi od drastycznego zamykania gospodarki – mówił Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Otwarcia sklepów domaga się branża meblarska. Przedsiębiorcy, podczas wideokonferencji z wicepremierem Gowinem, zaapelowali do rządu o przeznaczenie części środków pomocowych na opracowanie i wdrożenie skutecznego systemu ochrony sanitarnej w salonach meblowych.

– Efekty wideokonferencji to wypracowanie nowych, jeszcze wyższych standardów sanitarnych w sklepach meblowych. Będę rekomendował Radzie Ministrów, aby ewentualne następne gospodarcze obostrzenia były poprzedzone innymi decyzjami dotyczącymi kontaktów towarzyskich czy kontaktów społecznych, pozazawodowych – zaakcentował Jarosław Gowin.

Z kolei Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, w porozumieniu z reprezentantami 205 organizacji zrzeszających polskich przedsiębiorców zwrócił się z prośbą do premiera o poparcie i wdrożenie 10 propozycji zmian systemowych, mających poprawić otoczenie prawno-gospodarcze dla firm.

– Po pierwsze, obniżenie kosztów działalności firm. Po drugie, zredukowanie zbędnych obowiązków biurokratycznych. Po trzecie, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, a co za tym idzie – także inwestycji – zaakcentował Adam Abramowicz.

Wśród propozycji znajdują się są m.in. reforma ZUS dla przedsiębiorców, w tym dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne. To także regionalizacja płacy minimalnej czy wprowadzenie zasady obowiązywania minimum 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian prawa gospodarczego. W ocenie Marka Goliszewskiego, prezesa BCC, wdrożenie propozycji tzw. „10 Rzecznika MŚP” „może być impulsem rozwojowym dla gospodarki.

– Ta dziesiątka wychodzi naprzeciw bardzo wielu mankamentom, które dzisiaj paraliżują przedsiębiorców i nie pozwalają funkcjonować tak, żeby solidnie konkurować z krajami UE, z krajami całego świata, z naszymi partnerami – wskazał Marek Goliszewski.

Sytuacja finansowa staje się trudna także dla osób, które w wyniku epidemii straciły pracę i nie mają już możliwości zaciągnięcia kredytów np. pożyczkowych.

– Niestety w tym czasie zdolność kredytowa wielu Polaków nie pozwala na zaciągnięcie zobowiązań kredytowych w takiej formie, jak by chcieli – podkreślił Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Wielu Polaków decyduje się na inne formy pożyczek, co wpędza ich w jeszcze większe długi. Pytanie, czy państwo wesprze takich kredytobiorców, a także tych, którzy już zaciągnęli raty. Wiceminister finansów Piotr Patkowski zaznaczył, że celem rządu jest przede wszystkim utrzymanie miejsc pracy i wsparcie przedsiębiorców.

Tymczasem nowa tarcza antykryzysowa 6.0 została złożona w Sejmie i czeka na procedowanie.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 9

Autor: mj

Tagi: gospodarka koronawirus lockdown