Walka z szarą strefą
Treść
Pandemia koronawiarusa doprowadziła do powiększenia szarej strefy. Szacowana jest między 18, a nawet 20 proc. PKB. Resort finansów zapewnia, że robi wszystko, żeby ograniczać nielegalną działalność, która zmniejsza wpływy do budżetu państwa.
Coroczny raport dotyczący szarej strefy został przygotowany przez UN Global Compact Network Poland. Specjaliści zwrócili uwagę, że szara strefa zwykle notuje tendencję wzrostową w sytuacjach kryzysowych. Dostrzegają też wolę rządu do walki z patologiami.
– Nie zawsze wszystkie pomysły są skuteczne, ale widać wolę – podkreślił dr Robert Lizak, ekspert UN Global Compact Network Poland.
Szara strefa może się zwiększać wraz z rozwojem gospodarczym oraz nowymi możliwościami, które daje internet i globalizacja.
– To też nie znaczy, że my nie możemy skutecznie walczyć z tą strefą i odnosić sukcesów, bo wyniki dotychczasowych działań pokazują, że to jest możliwe – oceniła Magdalena Rzeczkowska, wiceminister finansów, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.
Skuteczne działania KAS zapewniają większe wpływy do budżetu oraz chronią podmioty działające zgodnie z prawem.
– Jest to miliard złotych więcej w budżecie państwa. Myślę, że pokazuje to doskonale, że walka z szarą strefą i organizacja rynku hazardowego w Polsce idzie w dobrym kierunku – wskazał Olgierd Cieślik, prezes Totalizatora Sportowego.
Tadeusz Kościński, minister finansów, zapewnił, że państwo nie zrezygnuje z walki z szarą strefą.
– Nasze narzędzia pozwoliły skutecznie walczyć ze zorganizowaną przestępczością ekonomiczną w wielu branżach. Szczególnie w paliwowej, tytoniowej, spirytusowej i hazardowej – wyjaśnił min. Tadeusz Kościński.
Przestępcy stają się jednak coraz sprytniejsi. Dlatego KAS musi cały czas poszukiwać nowych i skutecznych rozwiązań.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 21
Autor: mj