Wchodzi w życie dyrektywa o pracy zdalnej dla pracowników administracji publicznej
Treść
W tym tygodniu pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą pracować stacjonarnie, mają wykonywać obowiązki służbowe zdalnie. W życie wchodzi dyrektywa w tej sprawie. Ma to związek z pandemią koronawirusa i rosnącą liczbą nowych przypadków COVID -19. Praca zdalna ma przerwać łańcuch zakażeń.
Zadania służbowe z domu mają wykonywać osoby zatrudnione w administracji.
Władze zwróciły się z apelem o wprowadzenie pracy zdalnej także do przedsiębiorców.
Dr Mariusz Sokołek, ekonomista, wskazuje, że niektóre czynności można wykonać na odległość; zależy to od branży. Ekspert wskazuje, że praca zdalna jest trudniejsza od tej wykonywanej w zakładzie.
– Nie jest to do końca efektywne, ponieważ część dokumentów, część spraw musimy wyjaśniać i załatwiać na miejscu, w pracy. Niektóre działalności, niektóre branże, niektóre czynności można wykonywać zdalnie, z innego miejsca niż zakład pracy. Jest to trudniejsze, nie ukrywam, sam tego doświadczam. Dużo więcej czynności trzeba wykonywać i nie wszyscy się godzą z takiego powodu, że po prostu nie mają w domu odpowiednich warunków i komfortu pracy – zaznacza dr Mariusz Sokołek.
Na razie przepisy o pracy zdalnej będą obowiązywać przez dwa tygodnie – premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że może dojść do ich przedłużenia.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało wczoraj o ponad 17 tys. nowych zakażeń koronawirusem w ciągu doby. W minionym tygodniu liczba zakażeń zbliżyła się do 22 tys.
RIRM
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj