Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Węgiel gwarantem bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju

Treść

Eksperci nie mają wątpliwości, że polski rząd dziś nie może pozwolić sobie na rezygnację z tego surowca. Opozycja wciąż popiera unijną politykę dekarbonizacji Europy, choć o zamykaniu kopalń mówi już mniej chętnie. Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, wskazuje z kolei, że rozwój górnictwa będzie uzależniony od sytuacji międzynarodowej.

Embargo na rosyjski węgiel przekłada się na brak surowca w naszym kraju. Sytuacja rodzi pytania o sens polityki klimatycznej Unii Europejskiej zmierzającej do dekarbonizacji polskiej gospodarki. Odchodzenia od węgla od lat żąda opozycja.

Jesteśmy dzisiaj czarną węglową plamą na zielonej mapie Europy – mówi Beata Maciejewska, poseł Lewicy.

Do 2030 roku wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań –  podkreśla Grzegorz Schetyna, były przewodniczący PO.

Aktualnie, gdy kraje Unii Europejskiej powracają do węgla, polska opozycja wciąż przekonuje, że trzeba rezygnować z tego surowca.

W naszym wspólnym interesie, naszych dzieci, wspólnych pokoleń jest to,  żeby transformację energetyczną przeprowadzić – zaznacza Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, poseł Lewicy.

Opozycja chce zamykania kopalń, ale w transformacji mówi o potrzebie zapewnienia nowych miejsc pracy. Z ust posłów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego apele o zamykanie kopalń już nie padają.

Powinniśmy dywersyfikować źródła energii – mówi Marzena Okła-Drewnowicz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Polska powinna mieć roztropnie przygotowany miks energetyczny oparty o węgiel kamienny, oparty o odnawialne źródła energii zaznacza Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL-u.

Prof. Władysław Mielczarski, ekspert do spraw energetyki, nie ma wątpliwości, że polska energetyka jeszcze przez długie lata musi opierać na węglu.

Jeżeli weźmiemy węgiel jako paliwo do elektroenergetyki, dla wytwarzania energii elektrycznej to nie mamy wyjścia, ponieważ nowoczesna gospodarka i społeczeństwo potrzebują bardzo dużo energii elektrycznej. (…) Musimy mieć węgiel na co najmniej jeszcze 30, a może 100 lat, dopóki nie opracujemy nowych technologii – podkreśla prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej.

O tym, że węgiel jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski, wielokrotnie mówił na antenie Radia Maryja śp. prof. Jan Szyszko. Pod powierzchnią naszego kraju znajdują się zasoby surowca na sto lat.

Prawie 90 proc. zasobów węgla kamiennego całej Unii Europejskiej znajduje się na terenie naszego kraju. Zaprzestanie użytkowanie tego nośnika energii to nic innego, jak wzrost kosztów w gospodarstwach domowych – mówił śp. prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, wskazuje, że rozwój polskiego górnictwa zależny będzie od sytuacji międzynarodowej.

Mamy dzisiaj sytuację wojenną, która prowadzi do globalnego wzrostu kosztów surowców, do tego, że węgiel się z powrotem opłaca. Jeżeli to będzie sytuacja trwalsza, to oczywiście będziemy rozwijać kopalnie – zauważa prezes PiS.

Rządzący podkreślają, że wydobycie w polskich kopalniach już jest zwiększane. Prof. Władysław Mielczarski zaznacza jednak, że efektów tych działań nie odczujemy od razu. Polityka dekarbonizacji sprawiła, że w polskich kopalniach wciąż wydobywano węgiel, ale nie przygotowywano nowych miejsc wydobycia.

Nie ma przygotowanych pól, żebyśmy mogli rozpocząć wydobycie, a przygotowanie pola może trwać do dwóch lat – mówi prof. Władysław Mielczarski.

Jak podkreśla Paweł Sałek, doradca prezydenta do spraw klimatu, polskie kopalnie były zaniedbywane przez poprzednie rządy. Do tego doszła polityka Komisji Europejskiej.

Były problemy z inwestycjami w górnictwo ze względu na nacisk związany z transformacją energetyczną. (…) Dzisiaj zaległości trzeba po prostu nadrobić i doinwestować sektor wydobywczy w Polsce, ponieważ jest to aktualnie niezbędne – wskazuje ł Paweł Sałek.

Minister mówi, że polski miks energetyczny musi opierać się o węgiel, ale także gaz, atom i odnawialne źródła energii.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 24

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: bezpieczeństwo energetyczne węgiel