Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wicepremier Włoch M. Salvini z wizytą w Polsce; spotka się z szefem MSWiA oraz prezesem PiS

Treść

Prawo i Sprawiedliwość szuka swojego miejsca w Parlamencie Europejskim. EKR słabnie za sprawą Brexitu, a najbliższe wybory mogą wywrócić układ sił do góry nogami. Stąd rozmowy polityczne z Włochami. Do Warszawy przyjeżdża wicepremier Włoch Matteo Salvini. W planach ma między innymi spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim.

Z inicjatywą spotkania wyszedł wicepremier Włoch.

– To Matteo Salvini jest tym, który inicjuje. W związku z tym to jemu zależy, żeby przyciągnąć przedstawicieli polskich władz, nie odwrotnie – podkreśla politolog Bartosz Brzyski.

Matteo Salvini to lider Ligi Północnej, która – na co wskazują sondaże – jest obecnie najpopularniejszą partią we Włoszech oraz faworytem najbliższych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dlatego o ewentualnym sojuszu Prawa i Sprawiedliwości z Włochami – przed spotkaniem Matteo Salviniego z Jarosławem Kaczyńskim – mówi się najwięcej.

– To jest zupełnie naturalne, bo przed nami wybory do PE. I rozmowy jeszcze przed wyborami są zupełnie na miejscu – zaznacza marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Prawo i Sprawiedliwość szuka swojego miejsca na arenie europejskiej.

– EKR, zwłaszcza po wyjściu Brytyjczyków, staje się mało znaczące. EPP i ugrupowania socjaldemokratyczne są nazbyt otwarte na lewackie inicjatywy inżynierii społecznej – mówi doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz.

Zbliżające się wybory mogą wywrócić Parlament Europejski do góry nogami.

– Prawdopodobnie Jarosław Kaczyński liczy na to, że trzeba będzie przeorganizować funkcjonowanie w PE, przystąpić do nowej frakcji lub ją przebudować – wyjaśnia Bartosz Brzyski.

Stąd rozmowy z Włochami. Dziś trudno mówić o pełnej zbieżności poglądów między PiS-em a Ligą Północną. Zresztą, taka zbieżność nie występuje nawet wewnątrz poszczególnych frakcji w Parlamencie Europejskim. Dlatego celem PiS-u staje się znalezienie miejsca do tego, by mówić własnym głosem.

– Tworzenie grup politycznych nie służy temu, aby mówić głosem cudzym, ale służy temu, żeby mówić głośno i widocznie własnym głosem– wskazuje wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Dziś Polska i Włochy wspólnie mówią o kryzysie Unii Europejskiej.

– Na pewno rzeczą wspólną jest krytyka dyktatu francusko-niemieckiego w UE – podkreśla dr Małgorzata Soja z Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie.

Ten dyktat nie podoba się ani Polsce, ani Włochom, ani Grecji. Ta ostatnia padła zresztą jego ofiarą – mówi politolog dr Aleksander Kozicki.

– Jest to bardzo duża przestroga i dla Włoch, i dla Hiszpanii. Stąd też próba współpracy z krajami Europy Środkowo-Wschodniej – i z Polską, i z Węgrami – zaznacza.

Matteo Salvini – obok spotkania z Jarosławem Kaczyńskim – ma też w planach rozmowę z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim. Mają one dotyczyć między innymi bezpieczeństwa granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Rozmowy ministrów spraw wewnętrznych rozpoczną się o godz. 11.00. Spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim zaplanowano na godz. 15.00.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 9

Autor: mj

Tagi: Jarosław Kaczyński Matteo Salvini MSWiA Polska Prawo i Sprawiedliwość Unia Europejska Włochy