Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wnioski o dofinansowania dla niepełnosprawnych przez internet - od połowy 2019 r.

Treść

Od połowy przyszłego roku osoby niepełnosprawne będą mogły starać się o dofinansowanie przez internet. Dziś potrzebują do tego co najmniej trzech wizyt w urzędzie.

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie wdrożono system obsługi wsparcia dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do końca tego roku Fundusz zamierza wdrożyć system w 40 samorządach, a do połowy 2019 r. chce nim objąć całą Polskę. To wielkie ułatwienie dla osób niepełnosprawnych – zwróciła uwagę Dorota Habich, p.o. prezes zarządu PFRON.

– System obsługi wsparcia finansowanego ze środków PFRON jest nowoczesną platformą internetową, która umożliwia wszystkim osobom z niepełnosprawnościami ubieganie się o dofinansowanie z naszych środków za pośrednictwem tejże platformy – powiedziała Dorota Habich.

Dziś, aby złożyć wniosek o dofinansowanie, osoby niepełnosprawne potrzebują co najmniej trzech wizyt w urzędzie, co dla wielu jest barierą nie do pokonania.

– Każda osoba niepełnosprawna, a przede wszystkim osoby, które nabyły niepełnosprawność i nie znają zasad wspierania, będzie mogła być przeprowadzona przez kreator do składania wniosków, przez proces aplikowania, ale też przez dobór odpowiedniej formy wsparcia – dodała p.o. prezes zarządu PFRON.

Platforma informatyczna nie tylko ułatwi niepełnosprawnym sam proces składania wniosku, ale też podpowie, na jakie cele można je otrzymać. Odciąży też urzędników i ułatwi przepływ danych sprawozdawczych między samorządami a Funduszem – wskazał Dariusz Łazar, kierownik projektu System Obsługi Wsparcia.

– Zainteresowanie Systemem Obsługi Wsparcia jest nadspodziewanie duże. Otrzymaliśmy wiele deklaracji o chęci przystąpienia do systemu ze strony jednostek samorządu terytorialnego. Mamy mnóstwo wejść na portal informacyjny, sporo telefonów na infolinię z pytaniem, kiedy SOW będzie dostępny na poziomie lokalnych samorządów – powiedział Dariusz Łazar.

Stworzenie systemu jest współfinansowane ze środków europejskich. Przed jego rozpoczęciem przeprowadzono wiele testów. Powołano też specjalny zespół do testowania dostępności systemu ze strony osób niepełnosprawnych. W ciągu dwóch pierwszych dni od wdrożenia systemu SOW nie pojawiły się żadne zastrzeżenia co do jego działania i funkcjonalności.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 28 września 2018

Autor: mj

Tagi: internet niepełnosprawni