Wojna hybrydowa w wykonaniu reżimu Alaksandra Łukaszenki
Treść
Trwa spór wokół uchodźców na granicy z Białorusią. Komisja Europejska zaapelowała o niepodżeganie do nielegalnej migracji do Unii Europejskiej.
Polska zaproponowała pomoc humanitarną dla migrantów z Białorusi. Dziś ruszyła pierwsza ciężarówka. Nie wiadomo, czy uda się jej przekroczyć granicę, bo nadal nie ma zgody z Mińska na wjazd. O reakcję UE ws. kryzysu na granicy we wspólnym oświadczeniu zaapelowała Polska i kraje bałtyckie.
– Przede wszystkim jeszcze raz powtórzę, że stanowczo odrzucamy próby instrumentalizacji ludzi do celów politycznych. Nie możemy zaakceptować jakichkolwiek prób podżegania lub przyzwolenia na nielegalną migrację do Unii Europejskiej – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej.
Litwa, która w ostatnich miesiącach też walczy z nielegalnym przekraczaniem białoruskiej granicy, zaproponowała UE sankcje dla osób i firm, które pomagają migrantom przedostać się do państw Wspólnoty.
– Musimy wysłać bardzo wyraźny sygnał nie tylko Białorusi, ale każdemu dyktatorowi, który użyje takiego instrumentu migracji przeciwko Unii Europejskiej lub któremukolwiek z jej członków, że nie tylko mu się nie powiedzie, ale spotka się z silną odpowiedzią – mówił minister spraw zagranicznych Litwy.
Kraje graniczące z Białorusią same podjęły już działania zabezpieczające. Polska i Litwa stawiają płot i zasieki.
– Będą dwie linie. Jedna linia, którą już możemy zobaczyć, była budowana od lipca. Dziś mogę powiedzieć, że już ponad 130 km ogrodzenia zostało zbudowane. I druga linia w postaci płotu wysokości 2,5 metra – powiedział minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.
Podobne rozwiązania rozważają Estonia i Łotwa. Pracujący na granicy funkcjonariusze nie są w stanie zatrzymać większej liczby imigrantów. Dodatkowo spada na nich fala krytyki ze strony opozycji. Wczoraj aktywiści zablokowali Komendę Główną Straży Granicznej.
– Protestujemy przeciwko łamaniu polskiego prawa oraz prawa międzynarodowego – krzyczeli.
Zwolennicy wpuszczenia migrantów do Polski wskazali, że służby powinny dostarczyć na granice wnioski o azyl. Takie dokumenty mogą zostać złożone, jeżeli cudzoziemcy przebywają albo przebywali już na terenie Polski. Inaczej jest w przypadku nieprzekroczenia granicy – wskazał radca prawny Radosz Pawlikowski.
– Jeżeli są na terenie Białorusi i w ogóle do Polski nie wjechali, wówczas Straż Graniczna nie ma obowiązku przyjmowania tego typu wniosków od cudzoziemców, którzy nie znajdują się za granicą, czyli na terenie Polski – oznajmił Radosz Pawlikowski.
Dziś na granicę z Białorusią udał się premier Mateusz Morawiecki. Spotkał się m.in. z dowódcami Straży Granicznej, przedstawicielami wojska, policji i strażnikami granicznymi. Szef rządu mówił, że to, co robi białoruski rząd z migrantami, to prowokacja, która jest próbą wywołania ogólnoeuropejskiego kryzysu migracyjnego.
– Polska stawia tamę tego typu prowokacjom, zachowaniom. Reżim Łukaszenki wybrał niewłaściwą granicę, bo granica Polski jest i będzie dobrze strzeżona – powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier podziękował funkcjonariuszom za ich służbę na granicy. Słowo do mundurowych skierował też komendant główny Straży Granicznej, gen. dyw. Tomasz Praga.
– Noście mundur czy policji, czy Wojska Polskiego, czy Straży Granicznej z honorem i z dumą, bo my bronimy naszej ojczyzny wbrew informacjom, które ukazują się w różnych miejscach – mówił gen. dyw. Tomasz Praga.
Resort obrony, aby docenić zaangażowanie funkcjonariuszy, przyzna im nagrody.
Zdecydowałem o przyznaniu nagród dla żołnierzy, którzy strzegą granic w okolicach miejscowości Usnarz Górny na Podlasiu. Dziękuję za Waszą służbę oraz za to, że zachowujecie profesjonalizm w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. pic.twitter.com/6iRyPJzrJO
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) August 24, 2021
„Zdecydowałem o przyznaniu nagród dla żołnierzy, którzy strzegą granic w okolicach miejscowości Usnarz Górny na Podlasiu. Dziękuję za Waszą służbę oraz za to, że zachowujecie profesjonalizm w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji” – napisał Mariusz Błaszczak na Twitterze.
Na granicy jest już 1,5 tys. żołnierzy. Za parę dni ma być ich łącznie około 2 tys.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 24
Autor: mj
Tagi: Białorusia wojna hybrydowa