Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zabrzmiały pieśni Legionów

Treść

- Celem festiwalu jest propagowanie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie wrażliwości inspirowanej historią i sztuką, edukacja patriotyczna oraz promocja dawnej pieśni patriotycznej. Wiadomo bowiem, że obecnie tych pieśni mamy coraz mniej - zaznacza Magdalena Szewczuk, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, jednego z organizatorów imprezy. Zwraca uwagę na zasady uczestnictwa w festiwalu. - Przewidziane są dwie kategorie: przedszkola i szkoły podstawowe oraz gimnazja i szkoły średnie. Występują w nich soliści, zespoły muzyczno-wokalne oraz chóry. Zatem gama osób biorących udział w festiwalu jest bardzo szeroka - zauważa Magdalena Szewczuk.

Krzysztof Jasiński, kierownik chóru Millenium - który uczestniczył w imprezie w Biłgoraju - nie jest przekonany, czy dzisiejsza młodzież gimnazjalna do końca jest świadoma, co znaczy patriotyzm. Nie ma jednak wątpliwości, że pozytywną rolę w jego poznaniu pełni jej osobiste zaangażowanie w przygotowanie uroczystości naszych wielkich świąt narodowych. - Na pewno my, nauczyciele, staramy się młodzież uczyć postaw patriotycznych. Jednak są osoby bardziej lub mniej ich świadome. Różne są charaktery. Ale przynajmniej próbujemy i co roku zabieramy ich na te festiwale - twierdzi Jasiński. Jego zdaniem, sam fakt takich wyjazdów wpływa na młodzież i jej rodziców pozytywnie. - Na pewno częściowo pomaga jej to zrozumieć i odczuć patriotyzm. Tym bardziej że uroczystości Święta Niepodległości 11 listopada i Konstytucji 3 Maja są w naszej gminie bardzo uroczyście obchodzone. To potężne widowiska muzyczno-recytatorskie, które trwają po dwie godziny. I dzieci z chóru w tym uczestniczą - dodaje.
Potwierdza tę opinię Justyna, lat 15, z Frampola w województwie lubelskim, która już po raz trzeci odwiedza Biłgoraj. - Patriotyzm jest dla mnie bardzo ważną wartością. Myślę, że każdy Polak powinien znać historię swojej Ojczyzny i przede wszystkim nigdy o niej nie zapominać - uważa Justyna. Przyznaje, że festiwal w Biłgoraju pozwala pogłębiać jej patriotyzm. - Uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby się dowiedzieć czegoś nowego o naszej Ojczyźnie. Z rodzicami często rozmawiamy o naszej historii, zawsze staramy się postępować uczciwie wobec swojego Narodu - oznajmia piętnastolatka. Również w przypadku siedemnastoletniej Ani z Regionalnego Zespołu Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju patriotyzm jest kultywowany artystycznie. - Poza tym obchodzimy różnego rodzaju święta, bierzemy udział w konkursach z tej okazji, pamiętamy o ludziach, którzy przyczynili się do tego, że Polska nadal istnieje - konkluduje Ania. Wczorajszy festiwal rozpoczął się Mszą Świętą w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Młodzieżowe i dziecięce zespoły wystąpiły na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury.
Jacek Dytkowski
"Nasz Dziennik" 2009-11-07

Autor: wa