Zaczyna obowiązywać ustawa antyterrorystyczna
Treść
W życie wchodzą dziś przepisy ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Obligują one do podania danych osobowych przy kupowaniu kart prepaid. Dostawcy usług będą weryfikowali tożsamość kupujących.
Aby zakupić taką kartę trzeba będzie podać imię, nazwisko i PESEL albo serię i numer dokumentu tożsamości, a cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej – numer paszportu lub karty pobytu.
W przypadku firm będzie to nazwa i jeden z numerów – REGON, NIP, KRS albo numer ewidencji działalności gospodarczej.
Dostawca nie ma prawa rozpocząć świadczenia usług zanim nie potwierdzi tożsamości osób lub zgodności danych firmy w odpowiednim rejestrze.
Rozwiązania, które wprowadza ustawa antyterrorystyczna, są nam niezbędne, zwłaszcza w obliczu ostatnich zamachów w Europie Zachodniej – powiedział Maciej Wąsik, zastępca koordynatora ds. służb specjalnych i dodał, że stąd pomysł rejestracji kart.
– To tylko po to, żeby organy ścigania bardzo szybko mogły identyfikować osobę, która posługuje się danym telefonem i która być może robi fałszywy alarm, która być może chce kupić materiały wybuchowe lub zakupić większą ilość broni. Jak widać po tym, co się ostatnio działo dwukrotnie w Monachium, Nicei, Paryżu, Madrycie, Londynie i Brukseli, ta plaga terroryzmu zalewa już Europę Zachodnią. Robimy wszystko, żeby ta plaga nie dotarła do Polski, a jak dotrze, to abyśmy mieli, czym się przed nią bronić – podkreślił Maciej Wąsik.
Do 1 lutego 2017 r. zgodnie z tzw. ustawą antyterrorystyczną jest czas, aby zarejestrować dane osobowe użytkowników wcześniej zakupionych kart. Po tym dniu zostaną wyłączone karty, których użytkownicy nie podadzą swoich danych.
RIRM
Źródło: radiomaryja, 25 lipca 2016r.
Autor: mj