Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Założenia programu Dostępność plus

Treść

Rządowy program Dostępność plus ma objąć 8 obszarów. Jednym z nich jest transport. W jego ramach przewidziany jest remont i przebudowa 200 dworców kolejowych i przystosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Parkingi, trasy dojścia, toalety, wejścia, kasy i automaty biletowe – wszystkie te obiekty napotykamy na co dzień na dworcach kolejowych i autobusowych. Z reguły nie przywiązujemy do nich większej uwagi. Jednak dla osób niepełnosprawnych niejednokrotnie stanowią one poważne wyzwanie, które utrudnia im swobodne korzystanie z tych obiektów. Dlatego też w ramach programu Dostępność plus 200 dworców ma zostać dostosowanych do ich potrzeb. Powstaną na nich m.in. specjalne mapy dotykowe dla podróżnych niewidomych.

Kolejnym działaniem będzie wymiana taboru na w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, a także modernizacja i przystosowanie aktualnie używanego. Pracownicy sektora transportu zostaną przeszkoleni z zakresu praktycznego stosowania zasad dostępności wobec tychże pasażerów.

Ułatwieniem w korzystaniu z transportu dla wszystkich osób ma być powstanie aplikacji komputerowej, która pozwoli na dzielenie się między użytkownikami opiniami i informacjami na temat miejsc przesiadkowych, dworców i przystanków.

Wszystkie działania w zakresie transportu w ramach programu Dostępność plus mają wynieść 20 mld zł. Odpowiada za niego Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 22 kwietnia 2018

Autor: mj

Tagi: dzieci niepełnosprawne niepełnosprawni