Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zamach na Lasy Państwowe?

Treść

Leśnicy protestują przeciwko utworzeniu spółki na bazie Lasów Państwowych. Przewiduje to rządowy projekt ustawy, którym wczoraj zajmowały się sejmowe komisje. To zagrożenie dla Lasów Państwowych i złamanie obietnicy wyborczej – mówią leśnicy.

Obawy leśników skupiają się na jednym.

– Dzisiaj spółka, jutro lasów rozbiórka – skandowali leśnicy.

To jedno z haseł wznoszonych podczas wczorajszej manifestacji leśników. Jak mówili, budowa domów z drewna jest szlachetnym pomysłem. Istnieje obawa, że utworzenie spółki Polskie Domy Drewniane na bazie Lasów Państwowych doprowadzi do ich upadku.

– Niebezpieczeństwo jest ogromne. Nie znamy pomysłów jakie mogą się tam znaleźć, projektów ani zapisów – mówił Jacek Cichocki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

Powołanie spółki może doprowadzić do nierentowności Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”, a ostatecznie do sprzedaży polskich lasów – alarmują leśnicy.

– Nikt nie próbował tego z nami konsultować. Nawet nie podjęto prób rozmowy. Zostało to zrobione szybką ścieżką, ponad naszymi głowami – powiedział Jarosław Szałata, przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP.

Ustawa miała ominąć posiedzenia rządu. Wczoraj trafiła pod obrady sejmowych komisji. Leśnicy obawiają się, że ustawa zostanie przegłosowana jeszcze w tym tygodniu, bo to ostatnie posiedzenie Sejmu przed przerwą wakacyjną.

– Będziemy się przyglądać temu, jak jest procedowana ta ustawa. Mamy wszyscy nadzieję, że posłowie wycofają się z takiej rzeczy – dodał Jarosław Szałata.

O przyszłość lasów państwowych leśnicy walczyli ostatni raz za rządów koalicji PO-PSL.

– Wtedy też broniliśmy lasów. Był to okres, w którym chciano nas włączyć do sektora finansów publicznych – podsumował Zbigniew Kuszlewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

W tamtym czasie leśnicy byli wspierani przez Prawo i Sprawiedliwość. Dziś leśnicy mówią wprost: przegłosowanie ustawy o lasach w obecnym kształcie będzie złamaniem obietnicy wyborczej.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 18 lipca 2018

Autor: mj

Tagi: lasy państwowe