Zapomniana chłopska armia
Treść
O historii, znaczeniu i roli dziejowej pierwszej i jedynej nie tylko w Europie, ale i na świecie chłopskiej armii - Batalionów Chłopskich - mówili w sobotę 16 września uczestnicy sympozjum naukowego w Lublinie.
Dzieje Batalionów - drugiej co do wielkości konspiracyjnej formacji wojskowej po Armii Krajowej - są wyzwaniem dla historyków. W najlepszym okresie liczyła ponad 160 tysięcy żołnierzy i 20 tysięcy kobiet. Wszyscy (lub prawie wszyscy) pochodzili ze wsi; najliczniejsze oddziały BCh powstawały na terenie Kielecczyzny, Lubelszczyzny i Mazowsza. 8 października 1940 roku dowódcą Batalionów Chłopskich został generał Franciszek Kamiński, który był znanym działaczem ruchu ludowego i konspiracyjnego w latach II wojny światowej (w sierpniu 1940 roku podjął działania na rzecz tworzenia Straży Chłopskiej). Po BCh pozostały dokumenty i zdjęcia ze wspólnych spotkań i z pola walki.
Głównym celem Batalionów Chłopskich była obrona ludności wsi przed hitlerowskim terrorem. Skuteczne walki w obronie pacyfikowanej Zamojszczyzny, bitwy pod Wojdą, Zaborecznem i Różą były jednymi z największych i najważniejszych.
Dziś żołnierze BCh chcą by pamiętano o nich. Dlatego wydali książkę - „Bataliony Chłopskie w Lubelskiem” i zorganizowali sympozjum, by przypomnieć fakty i oddać hołd bohaterom. (TVL)
jkw77
"TVP3" 2006-09-18
Autor: wa