Zmieniają się zasady awansu zawodowego nauczycieli
Treść
Z nowym rokiem szkolnym zmieniają się zasady awansu zawodowego nauczycieli i oceny ich pracy. Dodatkowo wprowadzone zostanie pensum dla nauczycieli specjalistów oraz obligatoryjne zatrudnienie nauczycieli na umowę o pracę.
Nowy rok przyniesie wiele zmian dla nauczycieli. Wszystko za sprawą nowych zasad awansu zawodowego, które w życie weszły pierwszego września.
Od tej pory ścieżka awansu nie będzie trwała 10, a 15 lat z możliwością jej skrócenia, bądź wydłużenia. Zmiany te najbardziej odczują stażyści, czyli nauczyciele, którzy dopiero rozpoczynają pracę w zawodzie. Ich staż z dziewięciu miesięcy wydłuży się o rok. Dodatkowo po jego zakończeniu będą musieli zdać egzamin przed komisją.
W imię nowych zasad wydłuży się także czas, jaki musi upłynąć przed rozpoczęciem starań o kolejny stopień awansu. Przy awansie zawodowym odejdzie się od oceny dorobku zawodowego nauczyciela na rzecz oceny jego pracy. Do dotychczasowej skali oceny dodano także ocenę wyróżniającą. Otrzymanie tego wyróżnienia będzie również podstawą do przyznania dodatku do pensji, który zapowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Mowa o tak zwanym 500 plus dla nauczyciela, które ma być wypłacane od 1 września 2020 roku. W życie wszedł także przepis o obowiązku zatrudnienia nauczycieli na umowę o pracę. Z uwagi na przywrócony obowiązek szkolny od siódmego roku życia zlikwidowano również stanowiska asystentów nauczycieli, które były stworzone z myślą o sześciolatkach. Osoby, które są zatrudnione w tym charakterze będą mogły pracować na tym stanowisku nie dłużej niż do sierpnia 2020 roku.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 3 września 2018
Autor: mj
Tagi: awans nauczyciele Udostępnij