Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Znamy harmonogram szczepień przeciw COVID-19

Treść

Rząd przedstawił harmonogram szczepień przeciwko COVID-19. Polska jest obecnie na czwartym miejscu, jeśli chodzi o liczbę wykonywanych szczepień w Unii Europejskiej.

Dobiegają końca szczepienia pierwszą dawką osób z tzw. grupy zero, w której są zarówno lekarze, pielęgniarki, jak i pozostałe osoby pracujące w służbie zdrowia. To oni w sposób szczególny są narażeni na kontakt z zakażonym pacjentem.

– Choć są szczególne zabezpieczenia: fartuchy jednorazowe, przyłbice, maseczki, ale jednak pracujemy w torze oddechowym pacjenta, więc jest to szczególne narażenie – powiedziała stomatolog Alicja Buda, która przyjęła pierwszą dawkę szczepionki.

Z kolei w Szpitalu w Poniatowej na 435 osób zadeklarowanych, zaszczepiono już 400 chętnych.

– Zostały nam dwa dni, kiedy wszystkie osoby z grupy zero zostaną zaszczepione pierwszą dawką. Rozpoczęliśmy szczepienia 30 grudnia, 20 stycznia rozpoczynamy drugą dawkę szczepienia wszystkich osób zakwalifikowanych do grupy zero – oznajmił Grzegorz Borek, kierownik oddziału chirurgicznego Szpitala w Poniatowej.

Do szczepienia mogą przygotowywać się już seniorzy. Zgodnie z zapowiedzią ministra Michała Dworczyka, rejestracja osób powyżej 80. roku życia rozpocznie się w najbliższy piątek.

Od 15 stycznia możemy rejestrować się na konkretny termin szczepienia w konkretnym punkcie, który sobie wybierzemy z listy dostępnych punktów szczepień – zapowiedział Michał Dworczyk, szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Otwarcie rejestracji dla osób powyżej 70. roku życia nastąpi 22 stycznia. Akcja szczepienna wystartuje po trzech dniach.

– 25 stycznia rozpocznie się szczepienie seniorów powyżej 70. roku życia, zgodnie z tym, jak się w poprzednich dniach zarejestrowali – wyjaśnił szef KPRM.

Proces rejestracji będzie możliwy trzema kanałami: poprzez infolinię 989, osobistą rejestrację w punkcie szczepień oraz poprzez stronę internetową pacjent.gov.pl. Po zarejestrowaniu się, należy wybrać miejsce szczepienia i wolny termin.

– To nie jest tak, że musimy szczepić się w tej miejscowości, w której jesteśmy zameldowani. Możemy wybrać dowolny punkt w rejestracji, możemy wybrać dowolny punkt w Polsce, w którym nam jest wygodnie się zaszczepić – zaznaczył Michał Dworczyk.

Do końca pierwszego kwartału do Polski dotrze nieco powyżej 6 mln dawek szczepionek dwóch producentów, co pozwoli na zaszczepienie około 3 mln osób.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 13

Autor: mj

Tagi: COVID-19 koronawirus w Polsce szczepienia szczepionki