Źródła w Brukseli: Do Polski trafić ma ponad 23 proc. mniej funduszy niż obecnie
Treść
Komisja Europejska ma zaproponować dziś nową metodologię podziału pieniędzy na politykę spójności. Do Polski trafić ma ponad 23 proc. mniej funduszy niż obecnie – podały źródła w Brukseli. Nasz kraj z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 ma uzyskać ok. 64 mld euro. Obecnie z tych funduszy trafia 83 mld euro.
Nad Wisłę, mimo cięć, ma popłynąć największa pula środków z polityki spójności UE. Według wcześniejszych przecieków na nowym podziale środków najbardziej mają stracić kraje wschodu Europy, a najbardziej zyskać z południa – Włochy oraz Hiszpania. Przygotowana dla komisarzy decyzja ma zostać podjęta na dzisiejszym posiedzeniu kolegium komisarzy. Teoretycznie mogą oni dokonać jeszcze zmiany.
To będzie pierwsza propozycja KE ws. podziału środków na koperty narodowe. Należy do tego podejść spokojnie – podkreślił europoseł PiS-u Zbigniew Kuźmiuk.
– Debata na temat budżetu dopiero się zaczyna. Nie sądzę, żebyśmy jako kraj zgodzili się na aż taką (obniżkę – przyp. RIRM). Oczywiście, uznajemy, że kraje południa takie jak Grecja, Włochy czy Hiszpania – w związku z napływem imigrantów i umacniania granic UE – powinny dostać dodatkowe fundusze, ale na pewno nie zgodzimy się na to, żeby odbywało się to kosztem m.in. polityki spójności, w tym tak dużego kraju jak Polska. Dyskusja dopiero się rozpoczęła. Wszystko wskazuje na to, że potrwa ona co najmniej rok, a więc tego budżetu nie będzie przyjmowała ani ta Rada, ani ten parlament – podkreślił Zbigniew Kuźmiuk.
Według założeń KE, cięcia dla poszczególnych krajów mogły wynieść maksymalnie 24 proc., a na politykę spójności w całej UE około 10 proc.
2 maja KE przyjęła projekt budżetu UE na lata 2021-2027 w wysokości ponad 1 biliona euro. Według niego cięcia w unijnej polityce spójności miały wynieść około 7 proc., a we Wspólnej Polityce Rolnej około 5 proc, co skrytykowało wiele państw.
Ostateczna decyzja co do wielkości wieloletniego budżetu UE będzie podejmowana przez państwa członkowskie UE jednomyślnie.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 29 maja 2018
Autor: mj